قطعه سازان

قطعه سازان 60 هزار میلیارد تومان از خودروسازان می خواهند!

قطعه سازان 60 هزار میلیارد تومان از خودروسازان می خواهند!

علی‬ یکه‬ فلاح‬ مشکل مهم صنعت خودرو و قطعه سازی را تأمین منابع ریالی و ارزی و کمبود نقدینگی اعلام کرد و به مهر گفت: این مشکلات موجب بدهی معوق ۲۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازان به قطعه سازان شد. ضمن آنکه مجموع بدهی به ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: قطعه سازان در صورت سفارش خودروسازان، توان تولید قطعاتی با کیفیت بالاتر و پیشرفته تر را دارند اما این امر به گردش مالی نیازمند است.
برای رونق صنعت قطعه سازی ، خودروساز باید کاملاً از قطعه سازی خارج شود و تلاش را روی تولید خودرو بگذارد. این حجم از‬ مطالبات هر صنعتی را زمین گیر می کند. اگر مشکل تأمین منابع مالی و ارزی در صنعت وجود نداشت، تولید خودرو در سال به ۲ میلیون دستگاه نیز می رسید.
این فعال صنعت قطعه سازی ادامه داد: آثار سوء تورم بر صنعت قطعه سازی بسیار بیشتر از صنعت خودروسازی دانست. قطعه سازان مواد اولیه مورد نیاز را نقدی خریداری می کنند در حالی که خودروسازان مطالبات را به موقع پرداخت نمی کند. قطعه سازان با دریافت مطالبات از خودروسازان که در ماه های گذشته فروخته شده، مواد اولیه را با مبلغ بالاتری مجدداً خریداری می کنند.

به گفته یکه‬ فلاح، تحریم های سنگین سال های گذشته و برخی سوءمدیریت ها صنعت خودرو را به این وضع کشاند. اگر دولت از مدیریت دستوری بازارها و صنایع دست بردارد و اجازه دهد صنایع بصورت آزاد و خصوصی به فعالیت ادامه دهند، صنایع قطعه سازی و خودروسازی با سرعت بالایی شروع به رشد می کنند و حتی میزان صادرات افزایش خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =

دکمه بازگشت به بالا