فناوری

تصویربرداری ماهواره خیام برای رصد تغییرات زمین و مقابله با زمین‌خواری آغاز شد

تصویربرداری ماهواره خیام برای رصد تغییرات زمین و مقابله با زمین‌خواری آغاز شد

حسین دلیریان مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران  گفت: پس از اعلام نیاز سازمان فناوری اطلاعات مبنی بر لزوم تقویت داده‌های پنجره مدیریت واحد زمین با استفاده از داده‌های ماهواره خیام و به منظور دقیق‌تر شدن و سرعت گرفتن خدمات رسانی به مردم، تفاهمنامه‌ای میان سازمان فضایی ایران و سازمان فناوری اطلاعات منعقد شد تا ماهواره خیام از این به بعد برای حل مشکلات حقوقی مردم و دستگاه‌ها به کار گرفته شود.

وی افزود: با توجه به اینکه مسیر ارائه داده‌های ماهواره خیام با امضای تفاهمنامه تسهیل شده است، هم‌اکنون سازمان فضایی ایران و سازمان فناوری اطلاعات در مسیر فراهم‌سازی مقدمات قانونی جهت تحقق اهداف پیش بینی شده و ارائه اولین دسته از تصاویر ماهواره خیام برای کمک به حل پرونده‌های مختلف در حوزه‌های زمین‌خواری و همچنین رصد تغییرات اراضی هستند.

سخنگوی سازمان فضایی ایران تصریح کرد: سازمان فضایی بر مبنای این تفاهمنامه، قرار است که از این به بعد به صورت مستمر تصاویر دقیقی از سطح زمین با استفاده از ماهواره خیام تهیه کرده و این تصاویر را جهت بکارگیری در پنجره مدیریت واحد زمین قرار دهد.

دلیریان خاطر نشان کرد: هم اکنون ماهواره خیام در مسیر اجرای این تفاهمنامه در حال تصویربرداری از نقاط مختلف کشور است و این تصاویر در جهت حل مشکلات حقوقی مردم و دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف تغییرات اراضی، وارد چرخه پنجره مدیریت واحد زمین خواهد شد.

وی تایکد کرد: ما در عین حال این آمادگی را داریم که با استفاده از داده‌های فضاپایه، به سایر دستگاه‌ها در زمینه‌های مختلفی از جمله پایش محیط زیست، منابع آبی، فرسایش خاک، فرونشست زمین و . . . کمک کرده و در جهت رفع مشکلات اقدام کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =

دکمه بازگشت به بالا